The winners of the 2005 Laurence Olivier Awards, which honor achievement in London theater, were announced yesterday in a ceremony at the London Hilton on Park Lane.

A complete list of the nominees, with the winners noted in bold, follows:

Best New Play
-By the Bog of Cats by Marina Carr
-Festen a dramatization by David Eldridge, based on the Dogme film and play by Thomas Vinterberg, Mogens Rukov and Bo hr. Hansen
-The Goat, or Who Is Sylvia? by Edward Albee
-The History Boys by Alan Bennett

Best Revival
-All's Well That Ends Well by William Shakespeare
-Endgame by Samuel Beckett
-Hamlet by William Shakespeare
-Journey's End by R.C. Sherriff

Best New Musical
-Mary Poppins, based on the stories of P.L. Travers and the Walt Disney Film; original music and lyrics by Richard M Sherman and Robert B Sherman; book by Julian Fellowes; new songs and additional music and lyrics by George Stiles and Anthony Drewe; co-created by Cameron Mackintosh
-The Producers, book by Mel Brooks & Thomas Meehan; music and lyrics by Mel Brooks and by special arrangement with StudioCanal
-The Woman in White, freely adapted from the classic novel by Wilkie Collins; music by Andrew Lloyd Webber; lyrics by David Zippel; book by Charlotte Jones

Outstanding Musical Production
-A Funny Thing Happened on the Way to the Forum, book by Burt Shevelove & Larry Gelbart; music and lyrics by Stephen Sondheim
-Grand Hotel, book by Luther Davis, Music & lyrics by Robert Wright and George Forrest; additional music and lyrics by Maury Yeston; based on Vicki Baum's novel
-Simply Heavenly, book and lyrics by Langston Hughes; music by David Martin
-Sweeney Todd, music and lyrics by Stephen Sondheim; book by Hugh Wheeler from an adaptation by Christopher Bond

Best Actress
-Victoria Hamilton, Suddenly Last Summer
-Clare Higgins, Hecuba
-Anna Maxwell Martin, His Dark Materials
-Caroline O'Connor, Bombshells

Best Actor
-Michael Gambon, Endgame
-Richard Griffiths, The History Boys
-Jonathan Pryce, The Goat, or Who Is Sylvia?
-Ben Whishaw, Hamlet

Best Performance in a Supporting Role
-Samuel Barnett, The History Boys
-Judi Dench, All's Well That Ends Well
-Amanda Harris, Othello
-Eddie Redmayne, The Goat, or Who Is Sylvia?

Best Actress in a Musical
-Maria Friedman, The Woman in White
-Leigh Zimmerman, The Producers
-Laura Michelle Kelly, Mary Poppins

Best Actor in a Musical
-Lee Evans, The Producers
-Paul Hegarty, Sweeney Todd
-Nathan Lane, The Producers
-Gavin Lee, Mary Poppins

Best Performance in a Supporting Role in a Musical
-Michael Crawford, The Woman in White
-David Haig, Mary Poppins
-Conleth Hill, The Producers

Best Director
-Richard Eyre, Mary Poppins
-Nicholas Hytner, The History Boys
-Rufus Norris, Festen
-Susan Stroman, The Producers

Best Theatre Choreographer
-Matthew Bourne and Stephen Mear, Mary Poppins
-Adam Cooper, Grand Hotel
-Susan Stroman, The Producers

Best Lighting Design
-Paul Pyant, All's Well That Ends Well
-Jean Kalman, Festen
-Paule Constable, His Dark Materials
-Howard Harrison, Mary Poppins

Best Set Design
-Ian McNeil, Festen
-Giles Cadle, His Dark Materials
-Bob Crowley, Mary Poppins
-Christopher Oram, Suddenly Last Summer
-William Dudley, The Woman in White

Best Costume Design
-Deirdre Clancey, All's Well That Ends Well
-John Gunter and Mark Bouman, Hamlet
-Bob Crowley, Mary Poppins
-William Ivey Long, The Producers

Best Sound Design
-Paul Arditti, Festen
-Adam Cork, Suddenly Last Summer
-Mick Potter, The Woman in White

Outstanding Achievement or Performance in an Affiliate Theatre
-Kevin Harvey, performance, Yellowman (Hampstead)
-Aidan McArdle, performance, The Shadow of a Gunman (Tricycle)
-Andrew Scott, performance, A Girl in a Car with a Man (Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court)
-The Tricycle Theatre, production, Guantanamo

Best New Opera Production
-Lady Macbeth of Mtsensk, The Royal Opera
-Les Paladins, Les Arts Florissants, Compagnie Montalvo-Hervieu, Théâtre Du Châtelet, BITE 04
-Peter Grimes, The Royal Opera

Outstanding Achievement in Opera
-Ben Heppner, Peter Grimes
-John McFarlane, design, Peter Grimes and Lady Macbeth of Mtsensk, The Royal Opera
-The Orchestra of the Royal Opera House, under the musical direction of Antonio Pappano
-Thomas Adès and the Royal Opera House, the world premiere of The Tempest

Best New Dance Production
-A Midsummer Night's Dream, Northern Ballet Theatre
-Milagros, Royal new Zealand Ballet
-Romeo and Juliet, Royal New Zealand Ballet
-SWAMP, Rambert Dance Company

Outstanding Achievement in Dance
-Julien Macdonald, costume design, Richard Alston Dance Company Shimmer
-San Francisco Ballet, for its season at Sadler's Wells
-The Royal Ballet, their recreation of Sylvia
-Rambert Dance Company, for the range and quality of new work in their November season

Special Award for Outstanding Contribution to Theatre
Alan Bennett