All Wear Bowlers
All Wear Bowlers
Nominees for the first annual New York Innovative Theatre (New York IT) Awards, to be presented on Monday, September 19 at the Lucille Lortel Theater, have been announced.

The awards were established to recognize the contributions and achievement of individuals and organizations in the Off-Off-Broadway arena. In addition to awards in the categories listed below, there will also be the three honorary awards to individuals or organizations who have made significant artistic contributions to the Off-Off-Broadway community. Here are the nominees for the competitive awards:

OUTSTANDING ACTOR IN A LEAD ROLE

David Abeles, The Pursuit of Persephone
Prospect Theatre Company

Tate Ellington, The Shape of Things
Rising Sun Performance Company

Kevin Smith Kirkwood, It's Karate Kid! The Musical
4 Corners Project

Troy Lavallee, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia

Andrew Rannells, It's Karate Kid! The Musical
4 Corners Project

Gene Silvers, Murder in the First
Invictus Theatre Company

OUTSTANDING ACTRESS IN A LEAD ROLE

Jennifer Byrne, It's Karate Kid! The Musical
4 Corners Project

Boo Killebrew, The Astronomer's Triangle
Collaboration Town, A Theatre Company

Maria McConvile, Honor part II
Drilling Company NY

Ellen Reilly, Tonylust! The Broadway Bloodbath of 2006
Emerging Artists Theatre

Carolyn Goelzer, Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions

Beth Manspeizer, Seal Sings Its Song
woken'glacier

OUTSTANDING ACTOR IN A FEATURED ROLE

Christopher Betz, Masquerade
Ten Grand and a Burger

Dan Domingues, Masquerade
Ten Grand and a Burger

Will Ellis, The Fall
Looking Glass Theatre

Philip Emeott, Burning the Old Man
Boomerang Theatre Company

Michael Gnat, Honor part II
Drilling Company NY

Nicky Paraiso, Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions

Howard Parke, The House of Blue Leaves
T. Schreiber Studio

Joshua Spafford, On the Origins of Darwin
Inverse Theatre

OUTSTANDING ACTRESS IN A FEATURED ROLE

Heather Benton, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia

Vanessa Daniels, The Fall
Looking Glass Theatre

Beth Glover, The Fall
Looking Glass Theatre

Christine Goodman, Burning the Old Man
Boomerang Theatre Company

Susan O'Connor, Snake In Fridge
Themantics Group

Sara Thigpen, Burning the Old Man
Boomerang Theatre Company

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE

Angela Forrest, Profile of a Saint
LaMaMa E.T.C.

Nicky Paraiso, Nicky Paraiso's House Boy
LaMaMa E.T.C. in Association with Ma-Yi Productions

James Scruggs, Disposable Men
HERE

OUTSTANDING ENSEMBLE

all wear bowlers
HERE

Elektra
LaMaMa

It's Karate Kid! The Musical
4 Corners Project

Pulling the Lever
Rising Circle Theatre Collective

Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia

The Shape of Things
Rising Sun Performance Company

OUTSTANDING DIRECTOR

Paul Bargetto, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia

Christopher Borg, Tonylust! The Broadway Bloodbath of 2006
Emerging Artists Theatre

Tim Errickson, Burning the Old Man
Boomerang Theatre Company

Michael Parva, Murder in the First
Invictus Theatre Company

Wlodzimierz Staniewski, Elektra
LaMaMa E.T.C. and Double Edge Theatre Present Gardzienice

Ellen Stewart, Perseus
LaMaMa E.T.C. and the Great Jones Repertory Company

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY/MOVEMENT

Alan Estevez, Keanu Reeves Saves the Universe
Amnesia Wars Productions

Renouard Gee, Maureen Fleming, Juliana Lau, Federico Restrepo, Chris Wild and Cypher Zero, Perseus
LaMaMa E.T.C. and the Great Jones Repertory Company

Jennifer L. Mudge, It's Karate Kid! The Musical
4 Corners Project

Qui Nguyen, A Beginners Guide to Deicide
Vampire Cowboys Theatre Company

Katherine Profeta, Conquest of the Universe
Salt Theatre

Federico Restrepo, Bokan, The Bad Hearted
LaMaMa E.T.C. in Association with Loco 7

OUTSTANDING SET DESIGN

Michael Allen, Masquerade
Ten Grand and a Burger

Shoko Kambara, Pulling the Lever
Rising Circle Theatre Collective

Mimi Lien, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia

John McDermott, The House of Blue Leaves
T. Schreiber Studio

Mark Nayden, Murder in the First
Invictus Theatre Company

Theodora Skipitares, Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions

Jen Varbalow, Hazard County
Themantics Group

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN

Chris Brown, Pulling the Lever
Rising Circle Theatre Collective

David Castaneda, Murder in the First
Invictus Theatre Company

Peter Ksander, Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions

Daniel Ordower, Hazard County
Themantics Group

Sabrina Ana Peric, The Blind
The Vortex Theatre Company

Bill Sheehan, It's Karate Kid! The Musical
4 Corners Project

Carrie Wood, Burning the Old Man
Boomerang Theatre Company

OUTSTANDING COSTUME DESIGN

Oana Botez-Ban, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia

Amelia Dombrowski, Pulling the Lever
Rising Circle Theatre Collective

Marija Djordjevic, Mushroom in Her Hands
The Milk Can Theatre

Rob Eggers, Othello
Palehorse Productions

Denise Grebert & Federico Restrepo, Bokan, The Bad Hearted
LaMaMa E.T.C. in association with Loco 7

Theodora Skipitares & Cecilia Schiller, Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions

OUTSTANDING SOUND DESIGN

Chris Bailey, The House of Blue Leaves
T. Schreiber Studio

Lucien Ban, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia

Dan Bianchi, War of the Worlds
RadioTheatre

Joel Bravo, The Blind
The Vortex Theatre Company

Quentin Chiappetta, Murder in the First
Invictus Theatre Company

Tim Schellenbaum, Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions

OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC

Lucien Ban, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia

Peter Bufano, From the Gutter to the Glitter
Bindlestiff Family Cirkus

Quentin Chiappetta, Murder in the First
Invictus Theatre Company

Baron Vaughn & Jessica Avellone, The Astronomer's Triangle
Collaboration Town, A Theatre Company

Maciej Rychly, Elektra
LaMaMa E.T.C. and Double Edge Theatre Present Gardzienice

Elizabeth Sawados, Michael Sirotta, Heather Pauuwe, Carlos Valdez & Yukio Tsuji, Perseus
LaMaMa E.T.C. and The Great Jones Repertory Company

OUTSTANDING ORIGINAL SHORT SCRIPT

P. Seth Bauer, Honor part II - First Time Out of Bounds
Drilling Company NY

Linda Eisenstein, Eisenstein's Monster
TOSOS II

Renee Flemings, Honor part II - Legend
Drilling Company NY

Gregory Fletcher, Roast Beef & the Rare Kiss
EATfest: Spring 2005
Emerging Artists Theatre

Edward Manning, Honor part II - Titus Lucretius Carus
Drilling Company NY

S.W. Senek, Twelve Rounds
EATfest: Spring 2005
Emerging Artists Theatre

OUTSTANDING ORIGINAL FULL-LENGTH SCRIPT

Kelly McAllister, Burning the Old Man
Boomerang Theatre Company

Jordan Seavey and the Members of Collaboration Town, The Astronomer's Triangle
Collaboration Town, A Theatre Company

Dan Gordon, Murder in the First
Invictus Theatre Company

Wlodzimierz Staniewski, Elektra
LaMaMa E.T.C. and Double Edge Theatre Present Gardzienice

Kenneth Nowell, The Fall
Looking Glass Theatre

Rising Circle Theatre Collective, Pulling the Lever
Rising Circle Theatre Collective

OUTSTANDING PERFORMANCE ART PRODUCTION

all wear bowlers
HERE

Bokan, The Bad Hearted
LaMaMa E.T.C. in association with Loco 7

Disposable Men
HERE

From the Gutter to the Glitter
Bindlestiff Family Cirkus

Nicky Paraiso's House Boy
LaMaMa E.T.C. in Association with Ma-Yi Productions

Nobody's Lunch
The Civilians

OUTSTANDING PRODUCTION OF A MUSICAL

A Little of What You Fancy
Theatre Ten Ten

Belize
LaMaMa E.T.C. in association with The Talking Band

It's Karate Kid! The Musical
4 Corners Project

Peace
The Milk Can Theatre

The Pursuit of Persephone
Prospect Theatre Company

Titus X
Fugly Productions

OUTSTANDING PRODUCTION OF A PLAY

The Astronomer's Triangle
Collaboration Town, A Theatre Company

Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia

Elektra
LaMaMa E.T.C. and Double Edge Theatre Present Gardzienice

Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions

Pulling the Lever
Rising Circle Theatre Collective

Shakin' the Mess Outta Misery
Vital Theatre Company