Chita Rivera
Chita Rivera
© David Gordon
UPDATED: The Boston Theater Critics Association (BTCA) has announced its complete list of Elliot Norton Award nominees, as well two additional special honorees who will join the previous Lifetime Achievement Award recipient Chita Rivera.

Will Lyman will receive the Elliot Norton Prize for Sustained Excellence. Lyman is most recognizable by his voice, serving as the exclusive narrator for Public Television's long-running public affairs program, Frontline, since its second season in 1984. He has also lent his voice to documentaries for National Geographic, The History Channel, The Discovery Channel, and The Learning Channel. For the past several years, he has immersed himself in the Boston theater community, performing to critical acclaim in roles including Ralph Nickleby in The Life and Adventures of Nicholas Nickleby, parts 1 and 2 at the Lyric Stage Company, Evan in Theresa Rebeck's DollHouse, an update of Ibsen's classic play for New Repertory Theatre, and James Tyrone in New Rep's critically acclaimed production of Long Day's Journey into Night. He also currently serves as Chairman of the Board of Trustees of the Commonwealth Shakespeare Company, which presents free performances of Shakespeare's plays on the Boston Common each summer.

BTCA will also award Actors' Equity Association (AEA) with a special citation in honor of its 100th birthday. Long active in the New England area, Actors' Equity has fought for decades to improve conditions for actors and stage managers and has also gotten involved in several social and political battles including blacklisting, segregation, arts funding, the battle against AIDs, and marriage equality.

The May 13 awards ceremony will also honor several other Boston area theaters and actors. A.R.T.'s performers racked up a number of nominations for its productions this season including Andrea Martin for her performance in Pippin (now on Broadway) and Cherry Jones for her performance in The Glass Menagerie (hopefully coming to Broadway soon). Take a look at the complete list of honorees below:

Elliot Norton Prize for Sustained Excellence: Will Lyman

Special Citation honoring Actors' Equity Association (AEA) on the occasion of its 100th Birthday

Outstanding Visiting Production
War Horse (Broadway in Boston)
The Servant of Two Masters (Yale Repertory Theatre, presented by ArtsEmerson)
Metamorphosis (Vesturport Theatre and Lyric Hammersmith Theatre, presented by ArtsEmerson)

Outstanding Production by a Large Resident Theater
Good People (Huntington Theatre Company)
Our Town (Huntington Theatre Company)
The Glass Menagerie (American Repertory Theater)

Outstanding Production by a Midsize Theater
The Motherf**ker with the Hat (SpeakEasy Stage Company)
Chinglish (Lyric Stage Company of Boston)
Clybourne Park (SpeakEasy Stage Company)

Outstanding Production by a Small Theater
The Elaborate Entrance of Chad Deity (Company One)
Of Mice and Men (Moonbox Productions)
Ted Hughes' Tales from Ovid (Whistler in the Dark, presented by ArtsEmerson)

Outstanding Production by a Fringe Theater
Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead (Happy Medium Theatre)
A Behanding in Spokane (Theatre on Fire)
Tigers Be Still (Zeitgeist Stage Company)

Outstanding Design, Large Theater
Marie Antoinette: scenic design by Riccardo Hernandez, costumes by Gabriel Berry, lighting by Christopher Akerlind, sound by Matt Hubbs, puppet design by Matt Acheson (American Repertory Theater)
Metamorphosis: set design by Börkur Jonsson, lighting by Björn Helgason, sound by Nick Manning (Vesturport Theatre and Lyric Hammersmith Theatre, presented by ArtsEmerson)
A Raisin in the Sun: set by Clint Ramos, costumes by Kathleen Geldard, lighting by Lap Chi Chu, original music and sound design by Broken Chord (Huntington Theatre Company)

Outstanding Design, Midsize, Small or Fringe Theater
The Elaborate Entrance of Chad Deity: set and props by Jason Ries, lighting by Jen Rock, sound by Arshan Gailus, costumes by Kendra Bell, video by Olivia Sebesky (Company One)
Mildred Fierce: sets by Amelia Gossett and Lauren Duffy, costumes by Scott Martino, lighting by Sparrow Provoost, sound by Roger Moore (Gold Dust Orphans)
Bloody Bloody Andrew Jackson: scenic design by Eric Levenson, costumes by Elisabetta Polito, lighting by Jeff Adelberg, sound by Eric Norris (SpeakEasy Stage Company)

Outstanding Musical Production by a Large Theater
Billy Elliot The Musical (Broadway in Boston)
Fela! (Shawn "Jay-Z Carter, Will and Jada Pinkett Smith, Ruth and Stephen Hendel, in association with Edward Tyler Nahem, presented by ArtsEmerson)
Pippin (American Repertory Theater)

Outstanding Musical Production by a Midsize, Small or Fringe Company
Mildred Fierce (Gold Dust Orphans)
Bloody Bloody Andrew Jackson (SpeakEasy Stage Company)
Avenue Q (Lyric Stage Company of Boston)

Outstanding Musical Performance by an Actor
Sahr Ngaujah,
Fela! (Shawn "Jay-Z Carter, Will and Jada Pinkett Smith, Ruth and Stephen Hendel, in association with Edward Tyler Nahem, ArtsEmerson)
Gus Curry, Bloody Bloody Andrew Jackson (SpeakEasy Stage Company)
John Ambrosino, Avenue Q (Lyric Stage Company of Boston)

Outstanding Musical Performance by an Actress
Erica Spyres, Avenue Q (Lyric Stage Company of Boston)
Amy Jo Jackson, Bloody Bloody Andrew Jackson (SpeakEasy Stage Company)
Andrea Martin, Pippin (American Repertory Theater)

Outstanding New Script
The Last Will, by Robert Brustein (Commonwealth Shakespeare Company and Suffolk University)
Operation Epsilon, by Alan Brody (Nora Theatre Company and Catalyst Collaborative @ MIT Project)
Mildred Fierce, by Ryan Landry (Gold Dust Orphans)

Outstanding Solo Performance
Georgia Lyman, Chesapeake (New Repertory Theatre)
Seana McKenna, Shakespeare's Will (Merrimack Repertory Theatre)
Hershey Felder, Maestro: Leonard Bernstein (ArtsEmerson)

Outstanding Director, Large Theater
Maria Aitken, Private Lives and Betrayal (Huntington Theatre Company)
Rebecca Taichman, Marie Antoinette (American Repertory Theater)
John Tiffany, The Glass Menagerie (American Repertory Theater)

Outstanding Director, Midsize Theater
David R. Gammons, The Motherf**ker with the Hat (SpeakEasy Stage Company)
Spiro Veloudos, Avenue Q (Lyric Stage Company of Boston)
Paul Melone, Bloody Bloody Andrew Jackson (SpeakEasy Stage Company)

Outstanding Director, Small or Fringe Theater
Shawn LaCount, The Elaborate Entrance of Chad Deity (Company One)
James P. Byrne, Mary Poppers and Mildred Fierce (Gold Dust Orphans)
Alice Olivia Choate, Of Mice and Men (Moonbox Productions)

Outstanding Actor, Large Theater
Steven Epp, The Servant of Two Masters (Yale Repertory Theatre, presented by ArtsEmerson)
LeRoy McClain, A Raisin in the Sun (Huntington Theatre Company)
Gísli Örn Garðarsson, Metamorphosis (Vesturport Theatre and Lyric Hammersmith Theatre, presented by ArtsEmerson)

Outstanding Actress, Large Theater
Brooke Bloom, Marie Antoinette (American Repertory Theater)
Bianca Amato, Private Lives (Huntington Theatre Company)
Cherry Jones, The Glass Menagerie (American Repertory Theater)

Outstanding Actor, Midsize Theater
Will Lyman, Long Day's Journey into Night (New Repertory Theatre), Operation Epsilon (Nora Theatre Company and Catalyst Collaborative @ MIT Project)
Maurice Emmanuel Parent, The Motherf**ker with the Hat (SpeakEasy Stage Company) Steven Barkhimer, Round and Round the Garden (Gloucester Stage Company), Middletown (Actors' Shakespeare Project)

Outstanding Actress, Midsize Theater
Evelyn Howe, The Motherf**ker with the Hat (SpeakEasy Stage Company)
Marvelyn McFarlane, Clybourne Park (SpeakEasy Stage Company)
Celeste Oliva, Chinglish (Lyric Stage Company of Boston)

Outstanding Actor, Small or Fringe Theater
Harry McEnerny, Of Mice and Men (Moonbox Productions)
Ricardo Engermann, The Elaborate Entrance of Chad Deity (Company One)
Mason Sand, Bengal Tiger at the Baghdad Zoo (Company One)

Outstanding Actress, Small or Fringe Theater
Becca A. Lewis, Tigers Be Still (Zeitgeist Stage Company)
Kiki Samko, Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead (Happy Medium Theatre)
Lizette M. Morris, Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead (Happy Medium Theatre)

Outstanding Ensemble, Large Theater
The Servant of Two Masters (Yale Repertory Theatre, presented by ArtsEmerson)
The Glass Menagerie (American Repertory Theater)
Our Town (Huntington Theatre Company)

Outstanding Ensemble, Midsize, Small or Fringe Theater
Avenue Q (Lyric Stage Company of Boston)
The Elaborate Entrance of Chad Deity (Company One)
Operation Epsilon (Nora Theatre Company and Catalyst Collaborative @ MIT Project)

April 4, 2013 - Two-time Tony Award winner Chita Rivera (The Mystery of Edwin Drood) is officially critically acclaimed. On Monday, May 13, the Boston Theater Critics Association (BTCA) will present the living legend of Broadway with an Elliot Norton Lifetime Achievement Award at Boston's Paramount Center. Tickets for the awards ceremony will go on sale April 8.

In addition to her two Best Leading Actress Tony Award wins for Kiss of the Spider Woman (1993) and The Rink (1984), the actress/singer/dancer has been the recipient of seven additional Tony Award nominations that span five decades for productions including Bye Bye Birdie, Chicago, Bring Back Birdie, Merlin, Jerry's Girls, Nine, and Chita Rivera: The Dancer's Life. In 2002, she also became the first Hispanic ever to receive the coveted Kennedy Center Honor in Washington, DC.

The Elliot Norton Awards are named in honor of one of Boston's most distinguished theater critics, who wrote for various Boston newspapers for 48 years. The first Norton Medal was awarded in 1983, with Norton himself serving on the selection committee until his death in 2003 at the age of 100. Today, almost two dozen awards are presented annually to outstanding productions, performers, directors, and designers. The BTCA, which presents the Elliot Norton Awards, currently includes Don Aucoin, Jared Bowen, Terry Byrne, Carolyn Clay, Nick Dussault, Iris Fanger, Joyce Kulhawik, Sandy MacDonald, Robert Nesti, Kilian Melloy, and Ed Siegel.

For more information about the Elliot Norton Awards, click here.