New York IT Award Nominees Announced
Nominees for the first annual New York Innovative Theatre (New York IT) Awards, to be presented on Monday, September 19 at the Lucille Lortel Theater, have been announced.
The awards were established to recognize the contributions and achievement of individuals and organizations in the Off-Off-Broadway arena. In addition to awards in the categories listed below, there will also be the three honorary awards to individuals or organizations who have made significant artistic contributions to the Off-Off-Broadway community. Here are the nominees for the competitive awards:
OUTSTANDING ACTOR IN A LEAD ROLE
David Abeles, The Pursuit of Persephone
Prospect Theatre Company
Tate Ellington, The Shape of Things
Rising Sun Performance Company
Kevin Smith Kirkwood, It’s Karate Kid! The Musical
4 Corners Project
Troy Lavallee, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia
Andrew Rannells, It’s Karate Kid! The Musical
4 Corners Project
Gene Silvers, Murder in the First
Invictus Theatre Company
OUTSTANDING ACTRESS IN A LEAD ROLE
Jennifer Byrne, It’s Karate Kid! The Musical
4 Corners Project
Boo Killebrew, The Astronomer’s Triangle
Collaboration Town, A Theatre Company
Maria McConvile, Honor part II
Drilling Company NY
Ellen Reilly, Tonylust! The Broadway Bloodbath of 2006
Emerging Artists Theatre
Carolyn Goelzer, Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions
Beth Manspeizer, Seal Sings Its Song
woken’glacier
OUTSTANDING ACTOR IN A FEATURED ROLE
Christopher Betz, Masquerade
Ten Grand and a Burger
Dan Domingues, Masquerade
Ten Grand and a Burger
Will Ellis, The Fall
Looking Glass Theatre
Philip Emeott, Burning the Old Man
Boomerang Theatre Company
Michael Gnat, Honor part II
Drilling Company NY
Nicky Paraiso, Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions
Howard Parke, The House of Blue Leaves
T. Schreiber Studio
Joshua Spafford, On the Origins of Darwin
Inverse Theatre
OUTSTANDING ACTRESS IN A FEATURED ROLE
Heather Benton, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia
Vanessa Daniels, The Fall
Looking Glass Theatre
Beth Glover, The Fall
Looking Glass Theatre
Christine Goodman, Burning the Old Man
Boomerang Theatre Company
Susan O’Connor, Snake In Fridge
Themantics Group
Sara Thigpen, Burning the Old Man
Boomerang Theatre Company
OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
Angela Forrest, Profile of a Saint
LaMaMa E.T.C.
Nicky Paraiso, Nicky Paraiso’s House Boy
LaMaMa E.T.C. in Association with Ma-Yi Productions
James Scruggs, Disposable Men
HERE
OUTSTANDING ENSEMBLE
all wear bowlers
HERE
Elektra
LaMaMa
It’s Karate Kid! The Musical
4 Corners Project
Pulling the Lever
Rising Circle Theatre Collective
Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia
The Shape of Things
Rising Sun Performance Company
OUTSTANDING DIRECTOR
Paul Bargetto, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia
Christopher Borg, Tonylust! The Broadway Bloodbath of 2006
Emerging Artists Theatre
Tim Errickson, Burning the Old Man
Boomerang Theatre Company
Michael Parva, Murder in the First
Invictus Theatre Company
Wlodzimierz Staniewski, Elektra
LaMaMa E.T.C. and Double Edge Theatre Present Gardzienice
Ellen Stewart, Perseus
LaMaMa E.T.C. and the Great Jones Repertory Company
OUTSTANDING CHOREOGRAPHY/MOVEMENT
Alan Estevez, Keanu Reeves Saves the Universe
Amnesia Wars Productions
Renouard Gee, Maureen Fleming, Juliana Lau,
Federico Restrepo, Chris Wild and Cypher Zero,
Perseus
LaMaMa E.T.C. and the Great Jones Repertory Company
Jennifer L. Mudge, It’s Karate Kid! The Musical
4 Corners Project
Qui Nguyen, A Beginners Guide to Deicide
Vampire Cowboys Theatre Company
Katherine Profeta, Conquest of the Universe
Salt Theatre
Federico Restrepo, Bokan, The Bad Hearted
LaMaMa E.T.C. in Association with Loco 7
OUTSTANDING SET DESIGN
Michael Allen, Masquerade
Ten Grand and a Burger
Shoko Kambara, Pulling the Lever
Rising Circle Theatre Collective
Mimi Lien, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia
John McDermott, The House of Blue Leaves
T. Schreiber Studio
Mark Nayden, Murder in the First
Invictus Theatre Company
Theodora Skipitares, Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions
Jen Varbalow, Hazard County
Themantics Group
OUTSTANDING LIGHTING DESIGN
Chris Brown, Pulling the Lever
Rising Circle Theatre Collective
David Castaneda, Murder in the First
Invictus Theatre Company
Peter Ksander, Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions
Daniel Ordower, Hazard County
Themantics Group
Sabrina Ana Peric, The Blind
The Vortex Theatre Company
Bill Sheehan, It’s Karate Kid! The Musical
4 Corners Project
Carrie Wood, Burning the Old Man
Boomerang Theatre Company
OUTSTANDING COSTUME DESIGN
Oana Botez-Ban, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia
Amelia Dombrowski, Pulling the Lever
Rising Circle Theatre Collective
Marija Djordjevic, Mushroom in Her Hands
The Milk Can Theatre
Rob Eggers, Othello
Palehorse Productions
Denise Grebert & Federico Restrepo, Bokan, The Bad Hearted
LaMaMa E.T.C. in association with Loco 7
Theodora Skipitares & Cecilia Schiller, Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions
OUTSTANDING SOUND DESIGN
Chris Bailey, The House of Blue Leaves
T. Schreiber Studio
Lucien Ban, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia
Dan Bianchi, War of the Worlds
RadioTheatre
Joel Bravo, The Blind
The Vortex Theatre Company
Quentin Chiappetta, Murder in the First
Invictus Theatre Company
Tim Schellenbaum, Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions
OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC
Lucien Ban, Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia
Peter Bufano, From the Gutter to the Glitter
Bindlestiff Family Cirkus
Quentin Chiappetta, Murder in the First
Invictus Theatre Company
Baron Vaughn & Jessica Avellone, The Astronomer’s Triangle
Collaboration Town, A Theatre Company
Maciej Rychly, Elektra
LaMaMa E.T.C. and Double Edge Theatre Present Gardzienice
Elizabeth Sawados, Michael Sirotta, Heather Pauuwe, Carlos Valdez & Yukio Tsuji,
Perseus
LaMaMa E.T.C. and The Great Jones Repertory Company
OUTSTANDING ORIGINAL SHORT SCRIPT
P. Seth Bauer, Honor part II – First Time Out of Bounds
Drilling Company NY
Linda Eisenstein, Eisenstein’s Monster
TOSOS II
Renee Flemings, Honor part II – Legend
Drilling Company NY
Gregory Fletcher, Roast Beef & the Rare Kiss
EATfest: Spring 2005
Emerging Artists Theatre
Edward Manning, Honor part II – Titus Lucretius Carus
Drilling Company NY
S.W. Senek, Twelve Rounds
EATfest: Spring 2005
Emerging Artists Theatre
OUTSTANDING ORIGINAL FULL-LENGTH SCRIPT
Kelly McAllister, Burning the Old Man
Boomerang Theatre Company
Jordan Seavey and the Members of Collaboration Town, The Astronomer’s Triangle
Collaboration Town, A Theatre Company
Dan Gordon, Murder in the First
Invictus Theatre Company
Wlodzimierz Staniewski, Elektra
LaMaMa E.T.C. and Double Edge Theatre Present Gardzienice
Kenneth Nowell, The Fall
Looking Glass Theatre
Rising Circle Theatre Collective, Pulling the Lever
Rising Circle Theatre Collective
OUTSTANDING PERFORMANCE ART PRODUCTION
all wear bowlers
HERE
Bokan, The Bad Hearted
LaMaMa E.T.C. in association with Loco 7
Disposable Men
HERE
From the Gutter to the Glitter
Bindlestiff Family Cirkus
Nicky Paraiso’s House Boy
LaMaMa E.T.C. in Association with Ma-Yi Productions
Nobody’s Lunch
The Civilians
OUTSTANDING PRODUCTION OF A MUSICAL
A Little of What You Fancy
Theatre Ten Ten
Belize
LaMaMa E.T.C. in association with The Talking Band
It’s Karate Kid! The Musical
4 Corners Project
Peace
The Milk Can Theatre
The Pursuit of Persephone
Prospect Theatre Company
Titus X
Fugly Productions
OUTSTANDING PRODUCTION OF A PLAY
The Astronomer’s Triangle
Collaboration Town, A Theatre Company
Serenade & Philosopher Fox
East River Commedia
Elektra
LaMaMa E.T.C. and Double Edge Theatre Present Gardzienice
Iphigenia
LaMaMa E.T.C. in association with Sky Saver Productions
Pulling the Lever
Rising Circle Theatre Collective
Shakin’ the Mess Outta Misery
Vital Theatre Company