Olivier Award winner Helen Mirren in <i>The Audience</i>
Olivier Award winner Helen Mirren in The Audience
(© Johan Persson)
The 37th Olivier Awards were presented at London's Royal Opera House on April 28. The winners are indicated with an asterisk below.

Best Actor
*Luke Treadaway for The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time
Rupert Everett for The Judas Kiss (Apollo Theatre)
James McAvoy for Macbeth
Mark Rylance for Twelfth Night
Rafe Spall for Constellations

Best Actress
*Helen Mirren for The Audience
Hattie Morahan for A Doll's House
Billie Piper for The Effect
Kristin Scott Thomas for Old Times

Best Actor in a Supporting Role
*Richard McCabe for The Audience
Paul Chahidi for Twelfth Night (Apollo Theatre)
Adrian Scarborough for Hedda Gabler
Kyle Soller for Long Day's Journey Into Night

Best Actress in a Supporting Role
*Nicola Walker for The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time
Janie Dee for NSFW
Anastasia Hille for The Effect
Cush Jumbo for Julius Caesar (Donmar Warehouse)
Helen McCrory for The Last Of The Haussmans

Mastercard Best New Play
*The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time
Constellations
The Audience
This House

Best Director
*Marianne Elliott for The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time
Stephen Daldry for The Audience
Jeremy Herrin for This House
Simon McBurney for The Master And Margarita

Best Actor in a Musical
*Michael Ball for Sweeney Todd
Alex Bourne for Kiss Me, Kate
Tom Chambers for Top Hat
Will Young for Cabaret

Best Actress in a Musical
*Imelda Staunton for Sweeney Todd
Heather Headley for The Bodyguard
Summer Strallen for Top Hat
Hannah Waddingham for Kiss Me, Kate

Best Performance in a Supporting Role in a Musical
*Leigh Zimmerman for A Chorus Line
Adam Garcia for Kiss Me, Kate
Debbie Kurup for The Bodyguard
Siân Phillips for Cabaret

Best New Musical
*Top Hat
Loserville
Soul Sister
The Bodyguard

Best Revival
*Long Day's Journey Into Night
Macbeth
Old Times
Twelfth Night (Apollo Theatre)

Best Musical Revival
*Sweeney Todd
A Chorus Line
Cabaret
Kiss Me, Kate

Best Entertainment and Family
*Goodnight Mister Tom
Cinderella (St James Theatre)
Hansel And Gretel
Room On The Broom

White Light Award for Best Lighting Design
*Paule Constable for The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time
Paul Anderson for The Master And Margarita
Lee Curran for Constellations
Mark Henderson for Sweeney Todd

Best Sound Design
*Ian Dickinson and Adrian Sutton for The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time
Paul Groothuis for Sweeney Todd
David McSeveney for Constellations
Gareth Owen for Top Hat

Best Costume Design
*Jon Morrell for Top Hat
Bob Crowley for The Audience
Jenny Tiramani for Twelfth Night
Anthony Ward for Sweeney Todd

XL Video Award for Best Set Design
*Bunny Christie & Finn Ross for The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time
Hildegard Bechtler for Top Hat
Miriam Buether & Wang Gongxin for Wild Swans
Tim Hatley for The Bodyguard


Best New Dance Production
*Aeternum by the Royal Ballet at the Royal Opera House, choreographed by Christoper Wheeldon
Cacti by Nederlands Dans Theatre 2 at Sadler's Wells, choreographed by Alexander Ekman
A Streetcar Named Desire by Scottish Ballet at Sadler's Wells

Outstanding Achievement in Dance
*Marianela Nunez for Aeternum, Diana & Actaeon and Viscera, The Royal Ballet at the Royal Opera House
Lez Brotherston for the set and costumes for Matthew Bourne's Sleeping Beauty, New Adventures at Sadler's Wells
ILLfor Abilities company in Breakin' Convention at Sadler's Wells

Best Theatre Choreographer
Bill Deamer for Top Hat
Scott Ambler for Chariots Of Fire
Scott Graham & Steven Hoggett for The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time
Stephen Mear for Kiss Me, Kate

Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
*The season of new writing at the Royal Court Upstairs Caroline Horton for You're Not Like The Other Girls Chrissy at the Bush Theatre
The production of Red Velvet at the Tricycle Theatre
Kate Bond and Morgan Lloyd for You Me Bum Bum Train, presented by Theatre Royal Stratford East

Best New Opera Production
*Einstein On The Beach at the Barbican Theatre
Billy Budd, English National Opera at the London Coliseu
Caligula, English National Opera at the London Coliseum
La Traviata, English National Opera at the London Coliseum

Outstanding Achievement in Opera
*Bryan Hymel for his performances in Les Troyens, Robert Le Diable and Rusalka at the Royal Opera House
Edward Gardner for his conducting of The Flying Dutchman and Billy Budd at the English National Opera, London Coliseum
Music Theatre Wales for In the Locked Room/Ghost Patrolat the Linbury Theatre, the Royal Opera House
The Stage Management teams at English National Opera, London Coliseum and the Royal Opera House

BBC Radio 2 Audience Award
*Billy Elliot The Musical
Matilda The Musical
The Phantom Of The Opera

Wicked

Special Awards
As already previously announced, two special awards were given to director/choreographer Gillian Lynne and playwright Michael Frayn.

For further details, visit olivierawards.com.